Par masreslingu

Маsrestlings ir tuvcīņas veids, kura saknes meklējamas Jakutijā. Tajā piedalās divi sportisti, kuri darbojas ar nūju, un tā būtība izpaužas šādi: divi sportisti apsēžas viens pret otru, ar kāju pēdām atbalstās pret atbalsta dēli, un pēc tiesneša komandas cenšas pārvilkt pretinieku savā pusē vai izraut no viņa rokām nūju.

 Uzvaras ķīla masrestlingā – noturēšanās līdzsvarā un pretinieka līdzsvara izjaukšana. Šim nolūkam izmanto kāju kustības pa atbalsta dēli (sportisti to sauc par ''skriešanu pa dēli''), ķermeņa un delnu kustības, kad nūju sagriež horizontālā un vertikālā virzienā (noteikumi pieļauj – tikai līdz 90 grādu leņķim).

 Svarīgi, lai pretinieks ar asu kustību neizrautu nūju jau pirmo sekunžu laikā. Lai tas nenotiktu, sportistiem jābūt apveltītiem ar spēju ātri reaģēt, ātri pieņemt lēmumus, aktīvi doties pretuzbrukumā. Ir pat pieļaujams, ka sportists pārsviež pretinieku savā pusē, un ir paņēmiens, kā to var izdarīt. Šajā nolūkā sportists, ar kājām balstoties pret atbalsta dēli un pārvietojot ķermeņa svara centru, rada papildu sviras spēku. Katra sportistu sacenšanās notiek līdz brīdim, kad tiek fiksētas divas uzvaras, un tajā var ietilpt divas vai trīs cīņas.

 Sacensības notiek uz paaugstinājuma, kura izmērs ir 4 х 5 m un kurš nav augstāks par 0,8 m. Prasības, kas saistītas ar sporta inventāru, aprīkojumu, kā arī nodarbību un sacensību norises vietu, ir noteiktas noteikumos.  Visam inventāram un aprīkojumam ir sertifikāti atbilstoši valsts standartam (ГОСТ), kā arī to ražošanas tehniskie nosacījumi ir apstiprināti.

Nosaukumu šim mūsdienu tuvcīņas veidam ieteica pirmais olimpiskais čempions brīvajā cīņā no saha tautas - Romans Dmitrijevs. ''Mas'' tulkojumā no jakutu valodas nozīmē ''koka nūja'', ''restlings'' – no angļu valodas – ''cīņa''.  Pateicoties viņa ieteikumam, tieši ar šo nosaukumu jakutu masrestlings iekaro pasauli.


Drukāt   E-pasta adrese