Маsrestlings – tā ir īpaša harmoniskas personības fiziskās un garīgās audzināšanas filozofija, saha tautas bagātās kultūras neatņemama sastāvdaļa.
Masrestlinga saknes meklējamas tālā pagātnē. Svarīgs tā attīstību veicinošs faktors bija ģeogrāfiskais stāvoklis un klimatiskie apstākļi. Dzīve Galējos Ziemeļos ir kā pastāvīga cīņa par izdzīvošanu, jo ziema ir ļoti gara, un temperatūra noslīd pat līdz mīnus 60 grādiem, bet vasarā karstums sasniedz plus 40 grādu atzīmi. Saha tautai bija jāuztur laba fiziskā forma, lai šajā skarbajā klimatā izdzīvotu. Tādējādi daudzu paaudžu laikā ir izstrādājusies savdabīga nācijas fiziskās veselības atbalsta sistēma, kuras daļa ir masrestlings. Jakuti no senseniem laikiem masveidā izpilda oriģinālus fiziskos vingrinājumus un pastāvīgi rīko dažādas sacensības.
No dažādiem literatūras avotiem ir zināms, ka katram jaunajam jakutam jābūt apveltītam ar noteiktām fiziskām īpašībām, lai varētu tikt uzskatīts par īstu vīrieti – booturu. Šis sporta veids palīdzēja izstrādāt tādas kustību un gribas īpašības kā spēks, veiklība, ātrums, izturība, drosme un apņēmība. Pateicoties vienkāršajam inventāram, jakuti ar šo spēka cīņas veidu var nodarboties praktiski visu gadu. Tam nav nepieciešamas speciālas telpas – ar to var nodarboties praktiski visur: telpās, pagalmā, klajumā uz lauka.
Visas jakutu sporta slavenības, kuras ir guvušas atzinību savos pārstāvētajos sporta veidos, kļūdamas par labākajiem pasaulē, ir sākušas ar masrestlingu, cītīgi nodarbojoties ar to no mazotnes. Jakutu vidū praktiski nav neviena cilvēka, kurš kaut reizi mūžā nebūtu piedalījies šī sporta veida sacensībās. Šodien mūsu tauta mīl un sajūsminās par saviem spēka vīriem šajā sporta veidā, un tie ir: Platons Platonovs – Ооkkо Buhatiirs, Nikolajs Kolodko, Аnatolijs Baiševs, Jevgēņijs Sivcevs, Vladimirs Šarins, Ivans Beloļubskijs, Fjodors Fjodorovs u.c.
Savā vēsturiskajā dzimtenē masrestlings ir ļoti populārs.
Masrestlingu kā sporta veidu (toreiz mas-tardisii vai nūjas pārvilkšana) jau 17. gadsimtā aprakstīja pirmie Sibīrijas un Galējo Ziemeļu pētnieki. 1922. gadā Jakutijā tika nodibināta padomju vara, bet 1923. gadā izveidoja Jakutijas fiziskās kultūras un sporta padomi. 1926. gadā šī Padome noteica Jakutijas nacionālos sporta veidus, izveidoja aprakstus par tiem un sastādīja pirmos noteikumus. Vēlāk sacensību noteikumi tika vairākkārt pilnveidoti. 1959. gadā tika izstrādāti kvalifikācijas normatīvi.
- gadā nūjas pārvilkšana līdzās citiem nacionālajiem sporta veidiem tika iekļauta Visjakutijas Spartakiādes programmā, bet kopš 1968. gada – Nacionālo sporta veidu spartakiādes ''Mančaaras spēles'' programmā.
Pirmie oficiālie noteikumi tika izstrādāti 1945. gadā, vēlāk tie vairākkārt tika pārskatīti un pilnveidoti, tika izstrādāti klasifikācijas normatīvi līdz pat Sahas Republikas (Jakutija) sporta meistara nosaukumam atbilstošiem normatīviem. Patlaban sacensības tiek rīkotas septiņās svara kategorijās pieaugušiem vīriešiem, piecās – sievietēm un sešās - jauniešiem. Pateicoties jaunievedumiem, šīs sacensības ir kļuvušas ļoti dinamiskas un līdzinās priekšnesumam.
Sahas Republikā (Jakutija) ir veiktas izmaiņas vispārizglītojošo skolu fiziskās audzināšanas programmā — fizkultūras nodarbībās ir iekļauti nacionālie sporta veidi, to skaitā ir arī masrestlings. Ir izstrādāta speciāla programma bērnu sporta skolām, regulāri tiek rīkotas sacensības starp skolēniem. Visos ulusos (rajonos), katrā apdzīvotajā vietā darbojas masrestlinga sekcijas, aktīvi strādā treneri-entuziasti.
Vārdu sakot, tradīcijas netiek aizmirstas, ir likti noturīgi pamati, izveidota spēcīga bāze, un turpmākās attīstības potenciāls ir milzīgs. Jaunais spēka cīņas veids salīdzinoši īsā laikā ir guvis lielu popularitāti Krievijā un ārpus tās robežām. 2000. gadā masrestlings tika iekļauts Starptautisko sporta spēļu ''Āzijas bērni'' programmā, kuru patronāts ir Starptautiskā Olimpiskā komiteja.